”33 år i travsportens tjänst” – Månadens hästägare maj 2025

Britts och Jan-Everts gemensamma hästliv startade en solig dag på Irland, när ettåriga stoet Gosh kom travande uppför backen och de båda blev förälskade i henne. Jan-Evert är uppfödd på en bondgård med hästar i Jämtland men för Britts del började hästlivet där och då. Nu är Treve Consulting/Stall Lotus (Jan-Evert och Britt Nehrer) utsedda till Månadens Hästägare för maj 2025.
 

Gosh blev en mycket bra start på hästägarlivet då hon vann bl a Stosprintern och blev 2:a i Stochampionatet. När hennes tävlingskarriär var över väntade avelsboxen. Hon blev urmodern till 21 Lotusuppfödningar av totalt 23 ägda hästar.

– De flesta av våra hästar har börjat sina travkarriärer hos Stig H Johansson. Det var många  roliga och givande år, som vi minns med glädje. Vi har bl a vunnit korta E3, Drottning Silvias Pokal, Oaks Revanschen och Prins Carl Philips Jubileumspokal, kommit tvåa i Breeders Crown, Svenskt Trav-Oaks och 3:a i Stochampionatet berättar Britt.   

För några år sedan beslöt vi att upphöra med aveln, men längtan efter spänningen att få följa en liten blivande travhäst blev för stor och då kom Lotusorchide samt två föl till. Nu är vi tillbaka på Solvalla igen och ser mycket fram emot kommande tävlingar.

-Vi har haft ett fantastiskt travliv med hästarna. Uppfödningen/ tävlandet i Stall Lotus har skapat ett ovärderligt kontaktnät och gemenskap både privat och i näringslivet avslutar Britt.

Solvalla Hästägarförening gratulerar Jan-Evert och Britt Nehrer till utmärkelsen som Månadens Hästägare för maj 2025. Vi ser fram emot att hylla er i vinnarcirkeln inom kort!
 
Vill du också ha chansen att bli Månadens Hästägare?
Bli medlem i Solvalla Hästägarförening.
👉 Ansök om medlemskap här: solvallahf.se/medlemmar/medlemsansokan

👉 Anmäl vilka hästar du äger/deläger här: solvallahf@gmail.com

Foto: ALN  Text: Peter Engblom